O czym należy pamiętać

Kochani !

Dla przypomnienia, zasady postępowania w czasie pandemii. Pamiętaj zrób to dla siebie i swoich bliskich.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? 

  1. Regularnie i dokładnie myj ręce lub czyść je przy pomocy żeli antybakteryjnych na bazie alkoholu (działają też na wirusy). Mydło i ciepła woda to znane od wieków podstawowe środki higieny, które poza usuwaniem brudu i nieprzyjemnego zapachu są też bardzo skuteczne w pozbywaniu się zarazków. 

 

  1. Trzymaj dystans od innych osób w miejscach publicznych, a na pewno – od osób, które kichają czy pociągają nosem. Ok 1,5 m odległości zapewnia całkiem niezłą ochronę. 

  2. Unikaj dotykania dłońmi twarzy, oczu i nosa. Dotykasz każdego dnia wielu powierzchni i kilkadziesiąt razy dotykasz tymi samymi dłońmi swojej twarzy (a nawet poprawiasz włosy, okulary czy drapiesz się po nosie). Wirus może wniknąć do Twojego organizmu właśnie przez takie dotykanie twarzy. 

  3. Kichaj w łokieć, myj ręce po wydmuchaniu nosa – przypominaj też o tym osobom w Twoim otoczeniu. Zakrywanie twarzy przy kichaniu dłonią to szybka metoda rozprzestrzeniania choroby – od przeziębienia do koronawirusa.

  4. Czujesz się źle (nawet jeśli to przeziębienie) – zostań w domu. Jeśli jednak to coś więcej niż przeziębienie i odczuwasz problemy z oddychaniem – koniecznie skontaktuj się z lekarzem rodzinnym lub jednym oddziałów Stacji Epidemiologicznej i zastosuj się ściśle do zaleceń.

  5. Zrezygnuj z podawania ręki – przybijaj żółwiki lub po prostu machaj do ludzi, z którymi się witasz. Nawet jeśli wydaje się to nieuprzejme, pozwala zmniejszyć rozprzestrzenianie się chorób – nie tylko koronawirusa. 

  6. Odżywiaj się zdrowo, zachowaj aktywność fizyczną, wysypiaj się. To trzy najczęstsze zalecenia dla każdego, kto chce podwyższyć swoją odporność.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *