Wycieczka do Czarnogóry

Czarnogóra

Witajcie kochani zgodnie z obietnicą przygotowaliśmy dla Was krótką relację z pobytu w Czarnogórze. Na samym wstępie kilka informacji o kraju do którego się wybraliśmy.

Czarnogóra jest to jedno z najmłodszych państw w Europie. Jego powierzchnia wynosi 13 812 km², a linia brzegowa 293,5 km.

Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz z Albanią. Czarnogóra powstała po rozpadzie Serbii i Czarnogóry.

Czarnogóra to przede wszystkim przepiękne piaszczyste plaże, zaciszne zatoczki, górskie szlaki i parki narodowe, maleńkie miasta i wioski rybackie, a także zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO Przyroda Czarnogóry jest bardzo zróżnicowana ze względu na klimat i rzeźbę terenu. Szczególnie atrakcyjne turystycznie jest wybrzeże Adriatyku. Najbardziej popularne w Czarnogórze są oczywiście plaże, te najpiękniejsze są w Budvie, niezwykła jest również wyspa Św. Stefana, nazywana również wyspą milionerów. W Czarnogórze przeważają tereny górzyste m.in: Durmitor, Lovćen i Góry Północnoalbańskie (Prokletije), gdzie znajduje się najwyższy szczyt Zla Kolata (2534 m n.p.m.). Ze względu na górzystość terenu grunty orne zajmują zaledwie 5% powierzchni. Najdłuższą przepływającą przez Czarnogórę rzeką jest Tara. Na terenie Czarnogóry znajduje się kilka Parków Narodowych, m.in. Park Jezioro Szkoderskie, którego dno znajduje się poniżej poziomu morza.

Czarnogóra poprzez swoją historię jest krajem wieloetniczny i wielokulturowym, najbliżej związanym z sąsiednią Serbią. Czarnogórcy mieszkają tu obok Serbów, Albańczyków, Chorwatów i innych mniejszości. Językiem urzędowym jest czarnogórski, uznawany często za odmianę języka serbskiego. Walutą urzędową jest euro.

My zatrzymaliśmy się w miejscowości Canj. Miejscowość ta słynie z piaszczysto- żwirowej plaży, która znajdowała się 150m od hotelu Montenegro. Pokoje mieliśmy dwuosobowe z łazienką, klimatyzacją indywidualną, internetem, TV sat, małą lodówką. Pokoje były czyste i przestronne, każdy z nas do dyspozycji miał balkon z pięknym widokiem na wybrzeże Adriatyku i góry. Mieliśmy okazję smakować typowo lokalnych potraw.

Pogoda nam dopisywała była idealna na zażywanie kąpieli słonecznych.

W sobotę udaliśmy się do miejscowości Stary Bar, gdzie mogliśmy podziwiać zabytki starego miasta. Spróbować soku z granatu i zaopatrzyć się w wyśmienitą oliwę.

W poniedziałek w ramach wycieczki fakultatywnej udaliśmy się w rejs po zatoce Kotorskiej.

Zatoka Kotorska jest chroniona przez UNESCO ze względu na wyjątkowe piękno i dziedzictwo historyczne. Zatoka Kotorska ma 28 kilometrów długości a linia brzegowa rozciąga się na 107 kilometrów.

Wybrzeże Zatoki Kotorskiej obfituje w długie i kręte zatoki, wyspy oraz

półwyspy prostopadłe do lądu. Tam mogliśmy nasycić się przepięknymi widokami i zapachami otoczenia. Mogliśmy podziwiać przepiękne kościoły i imponujące pałace. Kamienne zabudowy sprawiały ,że wszystko wyglądało bardzo urokliwie. Pełni wrażeń powróciliśmy do hotelu.

Ostatnim miejscem do którego udaliśmy się w celu zwiedzania była Budva.

Tam zwiedzaliśmy piękną, klimatyczną starówkę, pełną wąskich uliczek i zakamarków. Największą atrakcją starówki i Budvy jest cytadela. Powstała w średniowieczu i uznawana jest za jeden z ciekawszych obiektów militarnych na terenie Czarnogóry.

Dużym atutem budwiańskiej starówki są doskonale zachowane mury. Można nimi obejść starówkę, co pozwala przyjrzeć się z góry jej zabudowaniom.

Najbardziej charakterystyczną budowlą starówki jest katedra św. Jana ze strzelistą, mającą 36 m wysokości dzwonnicą. Kościół poświęcony jest Janowi Chrzcicielowi, który równocześnie jest patronem całego miasta. We wnętrzu świątyni możesz obejrzeć kilka ciekawych ikon.

Można by tak opisywać jeszcze długo , bo wrażeń i ciekawych historii z wyjazdu mamy wiele, ale niech do poznania tego niezwykłego miejsca zachęcą Was nasze zdjęcia .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *